Auktion24 den 13 April 2015

Objekt(Lot No) 75 - FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK GUN

svenskt, 1700-talets mitt, lås signerat i guld BERG NORRKÖPING (Lars B född 1734, mästare i Norrköping ca 1760) lås och järnbeslag med stålskuren och graverad dekor mot guldpunsad botten, pipa med svinrygg, 126 cm; senare nötskruv, smärre skador. Proveniens: Ökna säteri, Södermanland
Utropspris(Estimate): 25000 SEK |  Pris(Price) 40000 SEK