Auktion 25 den 24 november

Objekt(Lot No) 63 - FLINTLÅSPISTOLER

1 par, svenska, tidigt 1700-tal, lås signerade D Bars Stockholm ( David Bars 1686-1759, troligen mästare 1712, Kungl. Maj:ts pistolsmed 1719) pipor med silverdekor, järnbeslag, 54,5 cm; smärre skador, Proveniens: Leufsta slott, Tistad slott, utställda på Armémuseum 1980-92. Litteratur: Svenska pistolsmeder av Kåa Wennberg, 1979, avbildade på sid 21, Svenska pistoler från 1700-talet av Kåa Wennberg, 1996, avbildade på sid 17.
Utropspris(Estimate): 100000 SEK |  Pris(Price) 155000 SEK