Auktion 26 den 18 april 2016

Objekt(Lot No) 61 - FLINTLÅSPISTOLER

1 par, svenska, signerade Nusbaum Stockholm (Moritz Friedrich N ca 1698-1749 ) mästare 1731, kort tid därefter utnämnd av Fredrik I till hovpistolsmed. Järnbeslag med graverad dekor, 50,5 cm; smärre skador. Litteratur: Svenska pistoler från 1700-talet av Kåa Wennberg, 1996, avbildade på sid 82
Utropspris(Estimate): 100000 SEK |  Pris(Price) 105000 SEK