Auktion24 den 13 April 2015

Objekt(Lot No) 55 - FLINTLÅSPISTOL, FLINTLOCK PISTOL

svensk, 1700-talets senare hälft , lås märkt JÖNKÖPING, smedstämpel PIK (möjligen Per Jungkvist, mästare 1754), graverade mässingsbeslag, stock 1800-tal, 32 cm, senare schatull med tillbehör
Utropspris(Estimate): 6000 SEK |  Pris(Price) 14000 SEK