Auktion24 den 13 April 2015

Objekt(Lot No) 42 - FLINTLÅSPISTOLER, 1 par, A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS

svenska, ca 1740, lås med graverad dekor, signerade UTTERBERG NORRKÖPING (Peter U född1703 (troligen död i Stockholm, 1800 vid 97 års ålder) Mästare 1738, damaskerade pipor, graverade mässingsbeslag, 52,5 cm. Proveniens: Marja Hedberg-Braatens vapensamling, Bjersjölagårds slott. Utställda på Armemuseum 1980-92. Litteratur: Marja Hedberg-Braatens vapensamling, 1969, sid 15/ Svenska Pistolsmeder av Kåa Wennberg, 1979, sid 103/ Svenska pistoler från 1700-talet av Kåa Wennberg, 1996, sid 135
Utropspris(Estimate): 75000 SEK |  Pris(Price) 130000 SEK